A pénztelenség nem egy szégyellni való helyzet, hanem sajnos egy sokakat érintő társadalmi állapot.
Sokan ismerjük azt az érzést, amikor a hónap utolsó hetében egy darab ötezres lapul a tárcánkban.
Sokunknak nem ismeretlen az, amikor a boltban számolgatjuk a kosár tartalmát, hogy kijöjjünk a pénzünkből.
Sajnos már van olyan fogalom, hogy „a hónap utolsó két hete”, mert így számoljuk az időt.
Első hét a fizetés hete, a másodikban még meg lehet tenni ezt vagy azt, de utána jön a „hónap utolsó két hete”, a szűkös két hét.
De ezekben a hetekben sem állhat meg az élet.
Amikor egyedül maradtam a lányommal, két dolgot megfogadtam:
1: Az élelmiszerek minőségéből nem engedek, mindig csak jó dolgokat fogunk enni, még akkor is, ha csak olyan áron fog ez menni, hogy inkább kevesebbet főzök, de minőséget. Minden hónapban kétszer eszünk halat és mindig van otthon több féle gyümölcs. Édesanyámtól is ezt láttam, pedig hármunkat nevelt egyedül, így ez nem volt nehéz fogadalom.
2: Nem fog minket bezárni a pénztelenség. Nem fogjuk magunkat, a tudatunkat, a lelkünket és a szellemünket bezárni a lakásba csak azért, mert a programokhoz pénz kell.
A lányom kis kora óta, tudatosan csinálunk úgy programot, hogy „Anya most otthon hagyja a pénztárcáját”. Így véletlenül sem rögzült az a gyerekben, hogy ha valahová megyünk, akkor az azt jelenti, hogy ő kérhet bármit és azt majd meg is kapja. Persze a zsebemben mindig lapult 500 forintnyi apró, ha valami lenne, például egy hirtelen mosdóba menetel.
Nem minden programhoz kell pénz! Nem minden minőségi együtt töltött idő függ a pénztől és nem is függhet tőle!
A Budai várba felsétálni, nagyon jó kikapcsolódás mindenkinek.
A gyönyörű panoráma és a csönd, elvonja a gondjainkról a figyelmünket és biztosítja azt a nyugalmat, amiben csak a gyermekünkre figyelünk.
A kicsiknek a Tóth Árpád sétányon aszfalt krétázni remek élmény és nem kerül egyébbe, mint egy csomag kréta.
De ha az sincs nálunk, semmi baj, egy jó, fehér kavics is megteszik. Az ugróiskola azzal is kész és indulhat is a játék. Miközben a gyerekek remekül szórakoznak mi is feltöltődhetünk, a csodás miliőben.
Külön program lehet tavasszal, április havában megnézni a Tóth Árpád sétány cseresznye fáinak a virágzását. Napközben is gyönyörű, de érdemes megvárni az estét és megcsodálni az utcalámpák fényeinél is a virágokba borult fákat.
Utána egy rövid séta a Halászbástyához, ahol elénk tárul a lélegzetelállító panoráma, majd kis zegzugos, titokzatos utakon leereszkedhetünk a városba.
Ez a program nem kerül semmibe, de ha szeretnénk enni egy fagyit, a Vár Bistroban van Budapest egyik legjobb fagyija 260 forintért (egy gombóc), ami a helyszínhez képest igen jó árnak bizonyul.
Ugyanilyen remek program felnőttnek és gyerekeknek egyaránt a Gellért hegy. A csúszdapark tavaly lett felújítva. A régi piros, törött, elnyűtt csúszdák helyére egy komoly csúszdaparkés játszótér épült. (Ingyenes) Edzettebb gyerekekkel érdemes felkapaszkodni a Citadellára, onnan megnézni a várost, majd átsétálni a Vukkos játszótérre, ahol a felnőttek számára is oly kedves meséjé a főszerep.
Kirándulni a Normafán, ott felsétálni az Erzsébet kilátóhoz, majd gyönyörű erdei utakon leereszkedni Budakeszire, vagy Makkosmáriára, vagy a Békás tóhoz, nem kerül semmibe. Az éhes lurkóknak lehet venni Normafán egy lángost (350 Ft-tól), vagy egy rétest (300 Ft-tól).
Remek program, ha megtehetjük a libegő (felnőttnek: 1200 Ft, gyereknek: 600 Ft), vagy a gyermekvasút (felnőtteknek: 800 Ft, gyerekeknek 6 éves kortól: 400 Ft).
Persze bárhová is megyünk kirándulni a gyerekeknek külön élmény a piknikezés, az otthonról hozott szendvicsek, kekszek, gyümölcsök, sütemények meghitt elfogyasztása a szabadban, amely egy igen csak pénztárca kímélő megoldása az éhes szájak megetetésének.
Szintén nem kerül pénzbe a városligeti tónál a kacsa etetés és a Vajdahunyad vár körüli séta, vagy a városligeti felújított játszóterek bebarangolása.
A Margit-sziget is telis-tele van remek lehetőségekkel. A legjobb mind közül a Vadaspark (ingyenes), ahol őzeket, gólyákat, lovakat, nyuszikat és egy kis kerti tó lakóit is láthatják a gyerekek.
Csodálatos és nyugodt az Árpád-hídhoz közel eső Japánkert, a réten remekül lehet futkározni, tollasozni, labdázni. A zenélő szökőkútnál jól eshet megpihenni, ahol külön gyermekzenei blokk van.
Minden télen elmegyünk az összes karácsonyi vásárba.
Ugyanígy a tavaszi kirakodó vásárokra, a nyáriakra és az ősziekre.
Nem várom el a gyerektől, hogy az ínycsiklandó illatoktól megkívánt kürtöskalácsról lemondjon. Kap is, minden alkalommal, csak amikor éppen nem vet fel a pénz, akkor nem a Vörösmarty téren veszek 2000 Ft-ért, hanem mellette a Bajcsy Zsilinszky úti kürtöskalácsostól 350 Ft-ért.
Tudja már rég, hogy mi csak nézelődünk, hiszen a 1500 Ft-os lángos legkevésbé, nekünk magyaroknak lett ott kitalálva. Ettől függetlenül szeret ott lenni, sétálni, nézni a Betlehemet, a fényjátékot a Bazilikán, vagy a koncerteket a színpadon.
Ne hagyjuk, hogy győzedelmeskedjenek felettünk az anyagi problémáink. Akkor is, ha a pénzbeli határaink végesek, az életünk legyen tartalmas és kalandokkal teli, főleg akkor, ha a nagyvilágot már van kinek megmutatni.
A legfontosabb, hogy éljünk bátran és mosolyogva még akkor is, ha az élet sok helyen próbára tesz minket.



Kommentek